ІНТЕРВ’Ю З МІСЬКИМ ГОЛОВОЮ СЛАВУТИ ПРО РЕЗУЛЬТАТИ І ДОСЯГНЕННЯ РОКУ, ЩО МИНАЄ, А ТАКОЖ ПРО ПЛАНИ І ПЕРСПЕКТИВИ НА МАЙБУТНЄ

-Приймаючи на початку року міський бюджет, говорили про те, що він буде особливо напруженим та непростим. Що можете сказати по завершенні року? Чи вдається виконувати міський кошторис? Якщо так, то завдяки чому і кому?

  • Дійсно, початок 2017 року був надзвичайно складним, тому що ми не володіли цифрами бюджету, який було прийнято на 1 січня та отримали безліч нововведень, завдяки яким уряд переклав на «плечі» місцевого бюджету оплату перевезення пільгових категорій громадян, фінансування медичної і освітньої сфери. Бюджет потрібно було формувати таким чином, щоб вилучати кошти з бюджету розвитку, з захищених статей і таким чином фінансувати зобов’язання держави. Цей рік видався складним і в плані того, що довелося багато часу приділяти спілкуванню з комітетами Верховної Ради, міністерствами та відомствами. Частково це дало свій результат, але уже в плані фінансування на 2018 рік, тому що уряд додатково планував навантажити нас різницею в тарифах і пільгами на субсидії для захищених категорій людей, а це додатково мало бути біля 20 млн грн. на цей рік.

Дякуючи нашим підприємствам, підприємцям та славутчанам, нам вдалося прожити цей рік достойно. Сьогодні у нашому місті функціонує 17 середніх підприємств та здійснюють свою діяльність 1178 суб’єктів підприємницької діяльності. Ми отримали заплановані доходи по прибутковому та єдиному податку, по землі та акцизу. Хоча в цьому році то Верховна Рада України, то уряд намагалися неодноразово вилучити акцизний податок на паливо (6 місяців ми його не отримували), то пайову участь. А це усе суттєві кошти для міста, які формують бюджет розвитку.

Ми профінансували усі захищені статті, своєчасно виплачували заробітну плату, додатково виділили 3,5 млн. грн. на галузь охорони здоров’я, без затримки проводили різного роду виплати тощо.

Нас суттєво підтримало ПАТ “Славутський комбінат “Будфарфор”, яке розвиває виробництво і проплатило біля 10 млн коштів до бюджету міста, які ми використали на будівництво дороги та інші об’єкти. Але якщо говорити об’єктивно, то в бюджеті 2013 року ми мали 5 млн. доларів, а в 2017 – біля 3, 6 млн. доларів. Це при тому, що в гривневому еквіваленті у нас виросли доходи, але так, як у державі все прирівнюється до валюти, то ми маємо суттєвий спад, на превеликий жаль, за рахунок інфляції.

Щиро хочу подякувати усім, хто приймав участь у формуванні дохідної частини бюджету міста, тим самим забезпечивши життєдіяльність міста.

-Із того, що вдалося зробити в цьому році, що вважаєте найбільшим досягненням, а що, так би мовити, розчаруванням?

 – Найбільше досягнення не лише моє, як керівника міста, а й усього депутатського корпусу – те, що відвідавши садок чи школу, бачимо радісні обличчя дітей. Ми стараємося приділяти максимальну увагу створенню належних умов для виховання та навчання дітей, роботи педагогів. За кошти міського бюджету у цьому році суттєво допомогли медичній галузі; стратегічно продовжуємо роботу щодо заміни азбестоцементних труб водопостачання на поліетиленові, працюємо над будівництвом каналізаційних мереж: у цьому році завершуємо будівництво біля 5 км мереж  водопостачання та водовідведення, що надасть змогу 1,5 тис. жителям скористатися відповідними послугами. Крім того, у цьому році ми розпочали роботи із покращення інфраструктури та розвитку промислової зони. Щодо розчарування – Верховна Рада та уряд, на превеликий жаль, продовжують політику продрозверстки, збільшуючи фінансові навантаження на людей у період інфляційних процесів,  та в свою чергу, зменшуючи їх купівельну спроможність. Прикро, що влада не виконує своїх зобов’язань та не працює над покращенням життя українців.

– Наші комунальні підприємства демонструють стабільну якісну роботу, а наскільки впевненими вони почуваються у фінансовому плані? Адже на фоні сусідньої Шепетівки, яка не змогла вчасно відкрити опалювальний сезон, у славутчан складається враження, що в нас немає проблем.

 – За таким враженням прихована клопітка та відповідальна робота. На сьогодні комунальні підприємства знаходяться у складному фінансовому становищі та працюють у напруженому організаційному режимі. Заробітна плата комунальників набагато нижча, ніж загалом по місту та по Україні, тому дедалі більше кваліфікованих працівників (зварювальники, електрики та інші важливі спеціалісти) вирушають за кордон у пошуках кращих заробітків. Це суттєво впливає на роботу комунальних підприємств. Попри це ми стараємося забезпечити славутчан належними послугами. Більше того, нам вдається вкладати кошти в покращення інфраструктури комунальної сфери. Серед позитиву – у нас продовжують з’являтися ОСББ, коли мешканці будинків отримують можливість самостійно управляти своєю власністю. Намагаємося всіляко підтримувати комунальні підприємства, в тому числі фінансово, щоб вони працювали стабільно та не створювали незручностей для наших громадян. Аби не виникало таких прикрих ситуацій, як у наших сусідів, потрібно працювати на інтереси міста та його жителів.

-Те, що держава не виконує своїх зобов’язань перед органами місцевого самоврядування вже, на жаль, давно стало звичною практикою. Славута чи не єдина відстоює свої права у судовому порядку. Ця міра є вимушеною. Чи маємо якісь позитивні результати?

–  За останні роки ми пережили кілька революцій і сподівалися, що до влади прийдуть люди, які любитимуть Україну. Але побачили зворотне і отримали лише розчарування: Президент і уряд не керують ситуацією. Нам спочатку було незрозуміло чому на важливі державні посади назначають іноземців. Але коли вони почали тікати з України, все стало ясно. Сьогодні проводиться та ж політика, яка була за часів правління Януковича. Чомусь Верховна Рада України веде себе не як представник громади. Це все добре видно на прикладі лобіювання законів по землі, по децентралізації і т.д. Вони не відображають інтереси громади. Чому нашою державою керують представники інших держав, які у цьому мало що розуміють? Вони не володіють ситуацією на стільки, на скільки повинні володіти державні мужі.

На нашу думку, сьогодні маємо один вихід – через судові інституції відстоювати права громади. Ще в 2014 році під час віче ми разом з громадою прийняли рішення добиватися усього лише законним шляхом. Ми уже маємо виграшні справи в Окружному адміністративному та апеляційному суді м.Києва по пільговим перевезенням, бездіяльність Кабінету Міністрів України визнано протиправною.

Наразі в господарському суді розглядається наш позов по стягненню коштів, у нас є всі шанси виграти цю справу в інтересах Славутської громади. Також маємо позови по поверненню коштів, передбачених на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає в зоні спостереження Хмельницької АЕС. Це взагалі не входить в жодні рамки, тому що ХАЕС платить  цільові кошти, які у нас відкрито крадуть. З позовом зверталися і тоді, коли влада «ощасливила» місто додатковими видатками, коли ми повинні були повністю фінансувати місцевий професійно-технічний ліцей, пільговий зв’язок та ін.

Я вірю в те, що в судах працюють люди, які також хочуть жити в цивілізованій державі і впевнений в тому, що ми досягнемо успіху.

Чому інші міські голови цього не роблять – не знаю, можливо вони залежні не від громади, а від політичних сил, від яких прийшли на посади. Неодноразово зверталися до інших мерів з проханням нас підтримати, але результату поки немає.

Маємо велику підтримку від Асоціації міст України, співпрацюємо з нею, разом відстоюючи інтереси усіх громадян України. Бо наші позови стосуються не лише славутчан – мова йде про мільйони населення. Намагаємося змусити уряд і Верховну Раду працювати в рамках чинного законодавства, а президента – в рамках Конституції та інтересах українського народу.

-Яку позицію маєте Ви як міський голова і виробила міська рада у питанні будівництва 3 і 4 енергоблоків ХАЕС, фахівці якої працювали на останній сесії міської ради?

Моя діяльність розпочиналася з будівництва атомної станції.

Я працював і електрозварювальником, і бригадиром хімзахисту ХАЕС, тому розуміюся в будівництві та в експлуатації АЕС. Коли сьогодні йде мова про те, що китайці будуватимуть 3, 4 блоки – це звучить принизливо. Тому що ще 15 років тому наші фахівці їздили туди і будували атомні станції.

Сьогодні є така позиція – відключити другий блок від нашої мережі та напряму  постачати в Європу електроенергію. Що з цього виходить – ми будемо платити по 2,40 за кіловат, а продаватимемо по 5 центів. Всі розуміють, що це виробництво не є безпечним. Нехай Європа собі будує і експлуатує. Але не зважаючи ні на що, нам потрібні потужності. Особисто я не проти добудови 3, 4 блоків, але лише при умові дотримання законодавства, щоб була побудована серйозна система захисту і щоб громаду сьогодні не «кидали» так, як «кидають». Сьогодні ми за свої кошти купуємо марлеві пов’язки, йодистий калій, будуємо сховища, дороги, то хочу зазначити, що такого немає ніде у світі. Ми проводитимемо громадські слухання та доводитимемо інформацію до громади, адже це її право – визначатися.

 – Яка перспектива побачити найближчим часом Славутську об’єднану територіальну громаду?

У 2015 році ми прийняли рішення про створення Славутської ОТГ. Дотримуючись усіх вимог закону, провели необхідні процедури для призначення виборів до Славутської ОТГ і на сьогодні б уже мали об’єднану територіальну громаду навколо Славути, сумніву немає – міцну і спроможну.

Проте, мої сподівання, що уряд та Верховна Рада дадуть можливість регіонам розвиватися, були марними. Коли дійшло до питання виборів, ЦВК їх не призначило, так як міста обласного значення «випали» з процесу. Де-юре Славутська ОТГ створена, але де-факто її немає.

Зрозуміло чому так сталося: створені біля міст обласного значення територіальні громади будуть потужними, матимуть змогу не лише розвиватися, а й володітимуть кадровим потенціалом та додатковими повноваженнями. А це поза інтересів уряду.

На мій погляд, при створенні ОТГ повинно бути враховано дві позиції: демографічна ситуація та створення робочих місць. Уряд вкладає десятки мільйонів гривень в створені ОТГ. Так може треба було вкладати в комунікації, дороги, створення нових робочих місць? І яка ситуація сьогодні в районі: народжуваність в 3-4 рази менша, ніж смертність, нульовий показник по створенню робочих місць (у 2016 році у 79 селах Славутського району померло 652 людини, народилося 300; станом на 01.12.2017 року померло 584 людини, народилося 124 при населенні 29 094 чоловік. І маємо позитивні тенденції за цими ж показниками у місті – на 01.12.2017 року народилося 397 чоловік, померло 394, також позитивним є міграційний приріст.

Така політика не спрямована на інтереси людей, а на те, щоб відібрати в них землю, надра та ресурси. Народні депутати повинні зрозуміти, що їх вибирали не для цього. Ми готові працювати спільно при одній умові – уряд повинен захищати українській народ.

– І насамкінець, яким Вам, як досвідченому керівнику, бачиться 2018 рік? Чого варто очікувати? З огляду на те, що державний бюджет уже прийнятий.  

Державний бюджет прийнято, але, на превеликий жаль, він залишився дефіцитним. 2018 рік буде складний, його потрібно прожити гідно. Ми будемо робити все, щоб відстоювати інтереси славутчан, забезпечувати  їм комфортні для життя та роботи умови. Адже для мене особисто і для депутатів міської ради, дуже важливо зберегти економічний потенціал міста, розвивати економіку, створювати додаткові робочі місця. Ми надіємося, що у цьому нам допоможе український інвестор. Над цим ми будемо працювати.

На останок хочу побажати славутчанам віри в себе, в Україну, бути шляхетними, і коли ми зрозуміємо, що все в наших силах, ми зможемо змінити наше життя на краще.

– Щиро вдячні Вам, Василю Богдановичу, за надані відповіді.

Прес-служба Славутського МВК